IBE250 Strategisk bruk av IT

Logo IBE250 Strategisk bruk av IT - Vår 2012

I dette kurset ser vi på hvordan organisasjoner kan utnytte IT til å bli bedre og mer lønnsomme. Dvs. vtidligere kunnskap om programmering, databaser, nett m.m. settes inn i en helhet. Læreboka er amerikansk. Denne tar sine eksempler fra store internasjonale firma. I forelesningene vil vi i tillegg se på norske forhold, og da spesielt ta opp mindre firma. Konkrete "case" fra lokale virksomheter vil bli diskutert.

I tillegg til læreboka legges det opp en rekke artikler. Disse inngår i øvingene, der studentene skal lage et sammendrag av hver artikkel. Øvingene kan løses gruppevis, med (inntil) to studenter i hver gruppe.

Faglæreren har arbeidet med IT strategi siden midt på 70-tallet. Han har skrevet en rekke vitenskapelige artikler om emnet, men har også praktisk erfaring som IT konsulent for næringslivet både i Norge og i USA. En rekke av de prosjekter han har arbeidet med vil bli brukt som "case" i undervisningen.

Hjelpelærer Tore Louis S Williksen (tore.l.s.williksen@himolde.no)Han vil være i 076 fra 0800-1000 på torsdager.

Viktig:

Kursbeskrivelse m.m.:

Øvingsoppgaver (Word format).

Merk at oppgavene kan endres, så ikke jobb med mer enn en øving framover. Innleveringsfristen er fredager. Men en kan levere inntil etterfølgende mandag morgen kl 08.00. Denne fristen er absolutt! En utsettelse til mandag morgen er på egen risiko. En kan imidlertid søke om utsettelse (pga. sykdom o.l.), men søknaden må være leveret og godkjent før fredagen.


"Hall of fame" (et sett av gode besvarelser)


Forelesningsnotater fra McNurlin & Sprague (Powerpoint format, de første av disse filene er på engelsk):


Andre forelesningsnotater (Powerpoint format)

Tidligere eksamenssett:

Faglærer, Professor Kai A. Olsen. (kai.olsen@himolde.no) Foreløpig utgave for vårsemesteret 2011.